İsrail’den Türkiye’ye ticaret misillemesi

İsrail, Türkiye ile olan serbest ticaret anlaşmasını kaldırmaya ve Türkiye’den yapılan diğer ithalatlara yüzde 100 gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor.

Reuters’ın aktardığına göre, İsrail Maliye Bakanı Bezalel Semotritç yaptığı açıklamada, İsrail’in Türkiye’yle olan serbest ticaret anlaşmasını kaldıracağını duyurdu.

Semotritç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e ihracatı durdurma kararına misilleme olarak Erdoğan’ın görev süresinin sonuna kadar Türkiye’den yapılan diğer ithalatlara yüzde 100 gümrük vergisi uygulayacağını söyledi: “Erdoğan’ın görev süresinin sonunda Türkiye vatandaşları İsrail düşmanı olmayan, aklı başında bir lider seçerse, Türkiye ile ticaret yolunun yeniden ana yola dönmesi mümkün olacaktır.”

İsrail’in Gazze’ye dönük saldırılarının ardında Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret sık sık gündem olmuş, bu konuda iktidara sert eleştiriler yöneltilmişti.

Gazeteci Metin Cihan, deniz yoluyla İsrail’le ticaretin devam ettiğini hatta ihracatçıların arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan ve AK Partili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım gibi isimlerin ve bazı AK Parti yöneticilerinin de olduğunu tespit etmişti.

Öte yandan Erdoğan’ın mitingleri de dahil olmak üzere protestolar gözaltıyla sonuçlanmıştı.

Son olarak 6 Nisan’da İstanbul’da İsrail’le ticaretin kesilmesi için hükümeti protesto eden ‘Filistin İçin Bin Genç’ aktivistlerinin dövülerek gözaltına alınması gündem olmuştu.

Ticaretin kamuoyunda yoğun şeklide protesto edilmesinden sonra Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan’da İsrail’e ihraç edilen bazı ürünlere kısıtlama getirmişti.

Ancak kısıtlama kararının yayınlanmasının üzerinden iki gün geçmeden ticaretin devam ettiği ortaya çıkmıştı.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN 12’İNCİ ÜLKE İSRAİL’Dİ

Türkiye İstatistik Kurumu‘na (TÜİK) göre iki ülke arasındaki ticaret 2023’te 6,8 milyar dolar değerindeydi ve bunun yüzde 76’sı Türkiye’nin ihracatıydı.

Türkiye geçen ay Gazze’deki işgal nedeniyle İsrail’e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunun ihracatı kısıtlamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son olarak 24 Nisan’da Ankara’da ağırladığı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile ikili basın toplantısında gelen bir soru üzerine “İsrail ile yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti” açıklaması yapmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay sonunda dış ticaret verilerini açıklıyor. 30 Nisan’da açıklanan veriler ise mart ayını içeriyor.

Buna göre, mart ayında İsrail ile ticaret hız kesmedi. Aksine hem ihracat hem de ithalat ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye erişti. Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 437 milyon dolar olurken bu ülkeden ithalatı ise 167,3 milyon dolar gerçekleşti.

Nisan ayında ticaretin değişip değişmediği mayıs sonunda ortaya çıkacak.

2024 yılının ilk çeyreğinde İsrail Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde 12’nci sırada. İthalat sıralamasında ise İsrail ilk çeyrekte 32’nci sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir